A kutatás fő célja a biodiverzitás csökkenésén keresztül az ökoszisztémák működését veszélyeztető folyamatok megértése, melyhez a klíma- és tájhasználatváltozáshoz kapcsolódó, majd az életközösségek szerveződését feltáró témakörök biztosítják a kiindulási alapokat. Emellett kiemelten foglalkozik ökoszisztémaszolgáltatásokkal, azaz azokkal az ökoszisztéma funkciókkal, amelyek az emberiség számára hasznot hajtanak. Egy ökológiai rendszer akkor megbízható, ha működése adott határok között marad és a környezeti tényezők fluktuációi, illetve külső zavarások ellenére is fenntartja állapotát, működését, szolgáltatásait. A megbízhatóság vizsgálata különösen aktuális napjainkban, amikor a klíma és a tájhasználati változások, valamint az inváziós fajok hatására az ökológiai rendszerek korábban nem tapasztalt környezeti változásokkal és szélsőségekkel találkoznak. Munkánk során: (i) geostatisztikai és információelméleti eszközökkel leírt nagyfelbontású térbeli és időbeli mintázatok elemzésével vizsgáljuk a különböző emberi behatásnak/kezelésnek kitett ökoszisztémák (gyepek, kisvízfolyások, szikes tavak) működését; (ii) vizsgáljuk a beporzás, biológiai védekezés és talaj lebontó ökológiai funkciókat; (iii) társadalomtudományi szempontból is értékeljük a beporzás (méhészet) és a biológiai védekezés ökoszisztéma-szolgáltatásokat; valamint (iv) a tapasztalatokra építve bekapcsolódunk az értékelési módszercsalád nemzetközi szintű kidolgozásába. A globális trendek élvonalába lépve az ökoszisztémaszolgáltatások közötti interakciók vizsgálatára élezzük ki a kutatást, melyre 2015-ös mezokozmosz előkísérleteink bátorítanak.
6) Ökoszisztéma funkciók és szolgáltatások
6.1 Ökoszisztéma-szolgáltatások terresztris rendszerekben
A kutatócsoport munkája több kutatási témát ölel fel, mint például a művelt és természetközeli élőhelyeken végzett beporzó- és beporzásökológiai vizsgálatok, vagy a talajban lejátszódó és felszín feletti ökoszisztéma szolgáltatások összefüggéseit vizsgáló mezokozmosz kísérlet. A fenti kutatások mellett a témacsoportok közötti kooperációt erősítve más kutatási témákba is bekapcsolódunk lebontási kísérletek és a kártevő-szabályozás hatékonyságát érintő vizsgálatok által. A kutatócsoport továbbá társadalomtudományos módszereket is alkalmaz az ökoszisztéma szolgáltatások kutatásában a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdaságföldrajz és Jövőkutatás Központ közreműködésével.
6.2 Biodiverzitás és ökoszisztéma funkciók kisvízfolyásokban
A téma keretén belül kisvízfolyások makroszkopikus gerinctelen közösségek összetételét, diverzitását és ökoszisztéma funkcióit vizsgáljuk. Összehasonlítjuk a természetes és az antropogén zavarásnak kitett közösségeket abból a célból, hogy általános képet kaphassunk a zavarások természetes közösségekre gyakorolt hatásáról.
6.3 Tájhasználat, diverzitás és ökoszisztéma funkciók szikes tavakban
A Kárpát-medence szikes tavai világviszonylatban unikális ökoszisztémák, mert extrém fizikai és kémiai tulajdonságokkal, különleges anyagforgalmi és trofikus rendszerrel, valamint élővilággal rendelkeznek. Emellett kiterjedésük és számuk drasztikusan csökkent (>80%) az elmúlt évszázadban, valamint kiemelt jelentőségű élőhelyek az EU Natura 2000 hálózatában. Ennek megfelelően kutatásunk célja, a tájhasználat, diverzitás és az ökoszisztéma funkciók összefüggéseinek jobb megismerése a szikes tavakban és környezetükben.
6.4 Gyepek működésének megbízhatósága
Az ökológiai rendszerek működését jellemző tulajdonságok (pl. a termelődő zöld növényi anyag vagy a talajlégzés) nagyfelbontású térbeli mintázatait vizsgáljuk gyepekben a társulások diverzitásával és szerkezeti jellemzőivel együtt. Ezeknek a jellemzőknek a térbeli és időbeli változékonysága, változatossága jelzi a rendszer megbízhatóságát, mert egy rendszer akkor megbízható, ha működése adott határok között marad. Hipotézisünk szerint a legnagyobb megbízhatóság a térben jól szervezett és finom térléptékben nagy szerkezeti komplexitást mutató társulásokban várható. Munkánk eredményeként olyan indikátorokat kívánunk fejleszteni, amelyekkel a működés megbízhatóságának a csökkenése (az ökoszisztéma funkciók sérülése), és ezzel az ökológiai szolgáltatásokat veszélyeztető jelenségek már korai stádiumban kimutathatók lesznek.
6.5 Folyóvízi szervezetek mintázatának tér-időbeli változásai a klímaváltozás, területhasználatok és egyéb terhelések függvényében
E téma keretében modellezzük a folyóvízi fitoplankton mennyiségi viszonyainak és funkcionális- és fajösszetételének alakulását a tápanyagterhelések, és napfénytartam változásainak függvényében.