Kutatásainkban országos és regionális léptékben vizsgáljuk az inváziós fajok jelenlétét és mennyiségi viszonyait, valamint hatásukat az őshonos élővilágra szárazföldi és vízi ökoszisztémákban. Az inváziós fajok jelentős gazdasági károkat okoznak és drasztikusan csökkentik a biológiai sokféleséget. Magyarországon számos inváziós faj jelent potenciális veszélyforrást az őshonos fajok populációira és az elözönlött életközösségekre, ökoszisztémákra.
Az inváziós fajoknak az őshonos élővilágra gyakorolt hatása a nemzetközi szakirodalomban is alulkutatottnak számít, különösen ritkák a tervezetthez hasonló többféle élőlénycsoportra és ökoszisztéma funkcióra vonatkozó vizsgálatok. A terepi megfigyelések mellett kísérleti körülmények között vizsgáljuk majd idegenhonos és őshonos fajok kompetíciós, predációs és az élőhelyi (abiotikus) tényezőkre adott válaszait.
A környezeti és társadalmi problémák megoldásában világszerte egyre nagyobb teret kap a helyi emberek tudása az ún. helyi-, illetve hagyományos ökológiai tudás, mely hatékonyan egészíti ki a tudományos ismeretanyagot. Napjainkban inváziós fajok esetében is aktuálissá váltak ezek a kutatások, ezért vizsgálni fogjuk, hogy az özönnövények hogyan integrálódnak a helyi ökoszisztéma-szolgáltatások közé, illetve hogyan akadályozzák azok igénybevételét.