Munkatársunk Boros Emil első szerzőségével, együttműködésben az Orosz Tudományos Akadémia Szibéria Tagozatának Sobolev Geológiai és Ásványtani Intézetének munkatársával, Marina Kolpakovával megjelent egy eurázsiai léptékű áttekintő publikáció az eurázsiai szikes vizekről.
A tanulmányban 220 tengertől független időszakos és állandó nyíltvizű kontinentális állóvíz ionösszetétele, sótartalma (szalinitás) és kémhatása (pH) került elemzésére. A vizsgált víztestek 1.0 g/L szalinitási minimumérték alkalmazásával csak azokból a régiókból kerültek kiválasztásra, ahol szikes tavak előfordulásáról voltak adatok (Ausztria, Kazahsztán, Kína, Magyarország, Mongólia, Oroszország, Törökország, Szerbia). Az ionösszetétel elemzése és geokémiai interpretációja alapján meghatározásra kerültek a szikes tavak kémiai alaptípusai (Szikes és egy átmeneti Szikes-Sós alaptípus, továbbá ezeken belül 22 altípus), valamint egzakt elkülönítése a sóstavaktól. Az elemzést és értékelő felülvizsgálatot elsősorban az indokolta, hogy ez idáig nem volt nemzetközileg elfogadott egyértelmű kémiai meghatározása a szikes vizeknek, ami gyakran téves besoroláshoz és tudományos értelmezésekhez vezetett az egyébként Eurázsiában és más földrészeken is gyakori kontinentális sóstavak vonatkozásában. Ebből következően a szikes tavak eurázsiai elterjedése sem volt eddig egyértelmű, amely az elemzésre alapozott definíció alapján került pontosításra a vizsgált 220 víztestre vonatkozó reprezentatív adatbázison belül (Szikes: 91, Szikes-Sós: 32, Sós: 97). Az eredmények rávilágítanak, hogy a szikes tavak elterjedése Eurázsiában szórványos, lényegesen ritkábbak a sóstavaknál és területarányosan legnagyobb számban a Kárpát-medencében találhatók, ami megerősíti a különleges ökoszisztéma funkciójuk jelentőségét a térségben. Az eredmények gyakorlati alkalmazásának elősegítése érdekében egy nyílt térinformatikai alkalmazás fejlesztése folyik az Ösz-GINOP projekt keretében, amely a koordináták és az ionösszetétel adatok rögzítése alapján lehető teszi majd a kevésbé ismert szikes tavak világléptékű elterjedésének és típusainak jobb megismerését.
Hivatkozás:
Boros, E & M Kolpakova (2018) A review of the defining chemical properties of soda lakes and pans: An assessment on a large geographic scale of Eurasian inland saline surface waters. PLoS ONE 13(8): e0202205. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0202205
A cikkben megjelent áttekintő térkép: