A kutatás célja, hogy meghatározzuk a biodiverzitást és ezen keresztül ökoszisztéma funkciókat meghatározó folyamatok relatív fontosságát az életközösségek szerveződésében. Ennek során részben a meglévő adatsorainkra, részben a projektben az új kutatások során gyűjtött adatokra támaszkodva tervezzük ellenőrizni a legfontosabb közösségszerveződési elméletek predikcióit.
Közös elméleti és módszertani alapról kiindulva a modern koegzisztencia és metaközösségi elméletet alkalmazva egyszerre vizsgáljuk a helyi környezeti tényezők, a táji jellemzők és a térben korlátozott diszperzió relatív hatását a különböző szárazföldi és vízi életközösségek szerkezetére, fajgazdagságára és funkcionális diverzitására különböző élőlénycsoportokban (szárazföldi növények, makroszkopikus gerinctelenek, halak). A jelleg-alapú megközelítés lehetővé teszi, hogy a különböző élőlénycsoportokra azonos módszereket alkalmazzunk, és így az eredmények összehasonlíthatóak és szintetizálhatóak lesznek.
Az életközösségek összetételét alapvetően meghatározza a rendelkezésre álló fajkészlet, amelyet gyakran állandónak tekintenek. A lokális kihalások és az új fajok betelepedése azonban rövidtávon is jelentős változásokat hozhat a fajkészletben, ezért ezt az eddig figyelmen kívül hagyott hatást is vizsgálni fogjuk.